2702062

XVII rzeszowskie KAZIUKI

Piękną tradycją stało się organizowanie przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej tzw. „kaziuków”, czyli kiermaszy serc piernikowych. Jest to nawiązanie do ponad czterowiekowej tradycji wileńskiej, będącej elementem oddawania czci św. Kazimierzowi – Królewiczowi , a także forma naśladowania jego postawy miłosierdzia. Z okazji „kaziuków” w Rzeszowie można było nabyć specjalne serca piernikowe oraz obwarzanki, a pozyskane w ten sposób środki - rzeszowska Caritas przeznacza na pomoc ubogim studentom polskiego pochodzenia z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Obchody wspomnienia św. Kazimierza w Diecezji Rzeszowskiej w 2016 r. zostały zainaugurowane 3 marca – podczas Mszy św. w bazylice ojców bernardynów w Rzeszowie, której przewodniczył solenizant – bp Kazimierz Górny. Centralne obchody „kaziuków” odbyły się w niedzielę 6 marca w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Władysław Jagustyn, a kazanie wygłosił ordynariusz diecezji rzeszowskiej – bp Jan Wątroba. W Eucharystii uczestniczyli m. in. reprezentanci rzeszowskich rzemieślników – cukiernicy i piekarze, a także studenci zza wschodniej granicy, którzy przygotowali ciekawy program artystyczny ukazujący postać św. Kazimierza. W akcję włączyli się również uczniowie naszej szkoły SP 9 w Rzeszowie.