Rzeszowskie "Kaziuki" 2014

02 marca 2014 r. „Serce dla serca” czy „Kaziuki 2014”. Słodkie obwarzanki i piernikowe serca z takimi napisami można było dziś kupić w naszym kościele. Po raz XV w stolicy Podkarpacia trwały obchody liturgicznego wspomnienia św. Kazimierza, patrona młodzieży Polski i Litwy. Przed kilkunastoma rzeszowskimi kościołami młodzież ze szkolnych kół Caritas sprzedawała piernikowe słodkości zwane "kaziukami". Całkowity dochód ze sprzedaży czekoladowych serc został przeznaczony na pomoc dla studentów ze Wschodu pobierających naukę na rzeszowskich uczelniach. Młodzi ludzie ze Wschodu przyjechali do Polski, bo czują się z nią związani, a możliwość studiowania w ojczyźnie dziadków stwarza im szansę rozwoju. "Mamy polskie korzenie, więc zawsze marzyłyśmy o studiach w Polsce. teraz uczymy się języka i przygotowujemy się do rozpoczęcia edukacji na różnych uczelniach i różnych kierunkach. Cieszymy się, że dano na taką szansę, a dzięki pomocy możemy realizowac swoje marzenia. Jak co roku nie zabrakło chętnych by spróbować kaziukowych słodkości. "Szczytny cel, pyszne pierniki, wspaniała młodzież - nie możemy o tym nie pamiętać" - mówili uczestnicy kiermaszu. Obecnie w Rzeszowie wsparcie od rzeszowskiej Caritas otrzymuje około 40 osób z Ukrainy, Kazachstanu, Uzbekistanu, Gruzji i Mołdawii. (za: Radio VIA)